Naloge in aktivnosti so vpisane v register in se nanašajo na:
- Spodbujanje in negovanje kulturnih običajev, predvsem organizacija in izvedba aktivnosti v zvezi s tradicionalnim Posavskim Štehvanjem, vpisanim v register nesnovne kulturne dediščine pri Slovenskem etnografskem muzeju, ki skrbi tudi za vpise v Register nesnovne kulturne dediščine Slovenije, ki ga vodi Ministrstvo za kulturo RS. Posavsko Štehvanje je tradicionalna etnološka prireditev Ljubljanskega Posavja. To je igra, pri kateri neporočeni fantje jahajo na neosedlanih konjih in z železnimi kiji razbijajo lesen sod, nasajen na leseni kol. Prineseno je bilo pred vojno iz Avstrijske Koroške, zamejske Ziljske doline.
- Skrb za premoženje in upravljanje s premoženjem, ter učinkovita in racionalna raba strojev za lastne namene.
- Urejanje okolice Savelj in Kleč, vzdrževanje poti in krajine, spomladansko čiščenje smeti z organizacijo odvoza na deponijo Barje.
Predstavitev in spodbujanje pridelave na ekološki način. - Urejanje in vzdrževanje makadamskih poljskih poti in spodbujanje zdravega načina življenja.
- Sodelovanj s prosvetnimi društvi in ostalimi društvi z našega območja, v pripravi in izvedbi kulturnih prireditev. Uporaba in koriščenje prosvetnega doma Savlje s strani društva in igralske skupine društva-Beštek teatra. BEŠTEK teater dejavno oblikuje kulturno in družabno življenje v ČS Posavje. Vsi člani BEŠTEK teatra svoje delo izvajajo prostovoljno in z njim bogatijo četrtno skupnost, povezuje prebivalce četrtne skupnosti, dejavno kulturno življenje in poudarjanje bogastva kulturne dediščine. Čeprav je dvorana v Savljah nekoliko oddaljena od središča mesta Ljubljane in tako od kulturnih institucij, se zavedamo, da mora biti kultura – tudi amatersko gledališče – živa v vseh delih mesta. Veseli nas, da se dogodkov udeležujejo prebivalci naše četrtne skupnosti, ki tako dobijo priložnost za kakovostno preživljanje prostega časa.
- Predstavitev starodobne mehanizacije in starodobnih vozil.
- Predstavitev dejavnosti kmečkih žena s področja Savelj in Kleč in prikazom obdelave polj na starodoben način razstava društva malih živalih, čebelarjev, društva starodobnikov in domačih obrti.
- Organizacija in sodelovanje članov na žegnanju konj na Štefanovo 26. decembra pri cerkvi sv. Kancijana na Ježici.
- Sodelovanje in povezovanje z Ziljsko Bistrico in Zahomcem na avstrijskem Koroškem v zvezi s Štehvanjem, zibelko Štehvanja.
- Izdelava in vzdrževanje družabnih omrežjih, izdaja zgibank in brošur in biltena za Štehvanje s vsemi potrebnimi gradivi in slikovnim materialom.
- Povabilo in sodelovanje z drugimi društvi, kot so: MePZ Jakob Aljaž Medvode, Konjeniško društvo Sostro, Mengeška godba, Pevska skupina Magdalena, MPZ Posavje, Folklorna skupina Kolovrat iz Ljubljane in Grof Blagaj iz Polhovega Gradca, Lovski pevski zbor Medvode, Gasilko društvo Ježica, Starodobni traktor, Starodobniki Soteska…
- Organizacija strokovnih posvetov in novosti v zvezi z vodo varstvenim območjem in varovanjem podtalnice, usposabljanje v zvezi s tem, izobraževanje za uporaba fito farmacevtskih sredstev.
- Urejanje in zbiranje starih strojev za obdelavo tal in druge kmetijske mehanizacije.
- Sodelovanje s Turizmom Ljubljana in ČS Posavje ter MOL Oddelkom za varstvo okolja, Odsekom za kmetijstvo.
- Uveljavljena Pot dobrot, lokalni pridelovalci hrane v Savljah in Klečah i na Ježici so velika priložnost za prebivalce ČS Posavje zlasti naselja BS-7, Ruski car. V ČS Posavje se je možno z lahkoto prehranjevati po načelu od njive do mize. Pot dobrot vodi do kmetij kjer je mogoče kupiti sveže domače pridelke prav tam, kjer so bili pridelani. V projektu sodeluje 23 kmetij s področja Posavja.
- Aktivno spodbujanje članov kmečkih gospodinjstev za izvajanje dopolnilnih dejavnosti na kmetijah , ki se kažejo v peki kruha in svežega peciva, piškotov in trajnega peciva, mlekarstva in sirarstva, predelava mesa, pridelava mesnih izdelkov, vložene zelenjave in sadja, čebelarjenje in čebelji pridelki.
- Urejena prodaja na domu in novi način prodaje s prodajnimi avtomati, mleka in mlečnih izdelkov, mesnih dobrot, sezonske zelenjave, žita in pridelke iz žit.
- Zagotavljanje kakovostnih dobrin kmetijstva iz ohranjenega ekološkega okolja z namenom samooskrbe Ljubljane, z izboljšanjem oskrbe prebivalcev s kakovostno hrano, sonaravnim gospodarjenjem z gozdom in njegovo zaščito, ohranjanjem ter razvojem funkcionalne sposobnosti kmetijskih gospodarstev.
- Skrb za razvoj socialnega kapitala in ohranjanja identitete podeželja s spodbujanjem delovanja različnih interesnih skupin ter ohranjanjem in razvojem obstoječih možnosti ljubljanskega podeželja.
- Spodbujanje povečevanja števila raznolikih dejavnosti na Posavju s kontinuiranim razvojem dopolnilnih dejavnosti na kmetiji, dvigom prepoznavnosti Posavja in oblikovanjem celostnega pristopa k trženju dobrin Posavja.
- Skrb za prednostni razvoja kmetijstva na kmetijskih zemljiščih največje ustreznosti z najboljšimi kmetijskimi zemljišči brez strogih omejitev, z mogočo intenzivno pridelavo tudi najzahtevnejših kultur, ki niso v nasprotju z varstvom vodnih virov.
- Spodbujanje zadrževanja razvoja kmetijstva na zemljiščih, kjer je zahtevano varstvo vodnih virov – zaradi ohranjanja vodnih virov.
- Zavzemanje in spodbujanje za Samooskrbo, ki bo v prihodnje primarna skrb vsake lokalne skupnosti, s pridelavo kvalitetne, lokalno pridelane hrane in potreba skrbeti tudi za krajino in okolje. Za uspešen razvoj kmetijstva zavzemanje za umeščanje kmetijskih gospodarstev v prostor ter skrb za kakovost zemlje.
- Preverjanje rodovitnosti tal s spremljanjem ostankov rastlinskih hranil in fitofarmacevtskih sredstev, preko posredovanja dobljenih rezultatov seznanjanje kmetijskih pridelovalcev in z njihovo izobraževanje, zagotavljanje dobrih talnih lastnosti za pridelavo hrane in ohranjanje dobrega stanja virov pitne vode.
- Povečanje obsega ekološke in integrirane pridelave, ter živalim in okolju prijaznim kmetovanjem v urejeni krajini.
Ljubljana 02.02.2023
Predsednik KSSSKZ, Zvone Milkovič